Refleksoloji, ayak en başta olmak üzere, ellere ve kulaklara da yapılan masaj, baskı uygulamalı vs. içeren alternatif tedavi yöntemlerindendir. Belirli bölgelere yapılan bu masajlarla vücudun farklı organlarını iyileştirmeye yarayan uygulamalardır. Ayaklara özel masaj hareketleri uygulanmakta ve beden üzerindeki belirli alanlarda toplanmış olan enerjiyi bu hareketler yardımıyla vücudun diğer bölgelerine dağıtmaktadır. Bu yayılma ile de vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğine başvurulmuş olunuyor ve bu harekete geçme ile de vücuda gerekli olumlu enerji yayılmış oluyor.

 

Refleksoloji, vücuttaki enerjinin dengeli olarak organlara yayılmasını sağlıyor ve vücuda da denge düzenini sağlamaktadır. Vücutta bulunan enerji, stres, üzüntü, hastalık vs. gibi birçok farklı etkenden dolayı tıkanabilmektedir. Bu tıkanıklık sebebiyle de vücudun her bölgesine eşit enerji gitmeyebiliyor ve hatta bazı bölgelere hiç enerji de gitmeyebiliyor. Bu da vücutta dengesizlik meydana getirdiğinden organların yeteri kadar görev yapamadığı düşünülmektedir. Refleksoloji ile kullanılan özel hareketler ve merkezlere uygulanan basınçlar ile vücuda enerji gerektiği gibi yayılmış oluyor ve vücudun daha sağlıklı bir hale gelmesi sağlanmış oluyor. Ayrıca enerjinin bu dengeli yayılımı ile bağışıklık sistemi de kuvvetlenmiş olur.

 

Refleksolojinin Faydaları

Düzenli seanslar ile yapılan refleksoloji, vücuda enerjiyi dengeli biçimde yayar ve vücuttaki negatif enerjileri tamamen uzaklaştırır. Lenf sistemine de etki ederek vücuttaki toksitlerin uzaklaşmasını kolay hale getirerek vücuttaki hormon dengesini de düzene sokmaktadır. Kimyasal dengesizlikleri ortadan kaldırır ve vücuttaki genel ağrıları da ortadan kaldırabilir.