ÖZEL EĞİTİMİN ÖNEMİ NEDİR?

Özel eğitimden kısaca bahsedecek olursak bireyde zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal anlamda gelişimsel geriliği olan bireyler için oluşturulmuş eğitim programlarına özel eğitim denilmektedir.

 

Özel eğitim kavramının ülkemize ilk girişinden bahsedecek olursak; 1800’lü yılların sonlarına doğru girmektedir. Cumhuriyet dönemiyle birlikte ise 1965 yılında Ankara Üniversitesinde Özel Eğitim Bölümünün kurulduğunu bilmekteyiz. Yani tarihe bakacak olursak Özel Eğitimin tarihimizde çok da eskiye dayanmadığını söyleyebiliriz. Özel Eğitimde son 10-15 yıldır gelişim söz konusudur.

 

Genellikle ebeveynlerin büyük bir kısmı çocuklarında bir gerilik, eksiklik olması halinde bunu kabul etmekte zorlanırlar ve internette bir araştırma yaptıklarında veya bir ortamda özel eğitim ile ilgili kulaktan dolma yanlış ve olumsuz bilgiler duyarak bu süreci geciktirebilmektedirler. Doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi alabilmek oldukça önemli, biz Rüyam Eğitim Kurumları olarak özel eğitim alanı ile ilgili güncel, doğru ve güvenilir bilgileri edinmeniz için buradayız.

 

Erken tanı bireyin gelişiminde en önemli noktalardan biridir. Erken tanı alan çocuğa vakit geçmeden yoğun eğitim verilmesi gerekmektedir. Bireyin en önemli dönemlerinden biri olan çocukluk dönemi, alanında uzman ve yetkin kişiler ile geçirilmesi, Ebeveynlerin çoğunun en büyük isteği olan “Kendi kendilerine yetebilmeleri” noktasında önemli ölçüde yol kat edilmesini sağlamaktadır. Bu konuda ülkemizde hemen hemen her şehirde olan engel gruplarına göre yapılandırılmış, eğitim veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri bulunmaktadır.

 

Özel eğitimde ebeveyn olmazsa olmazdır. Özel eğitimde ebeveynler ne kadar erken durumu kabullenip eğitim ile ilgili harekete geçerse çocuğunun hayatında olumlu bir ivme kazanmasına yardımcı olacaklardır. “Eğitim önce Ailede başlar” Bu sözü mutlaka duymuşuzdur, özel gereksinimli ailelerde bu cümle daha da önem arz etmektedir. Özel eğitim yalnızca kurumlardan alınan eğitimler ile sınırlandırılmamalıdır. Kurumlardaki eğitim haricinde evde eğitim ile ilgili bir uzmandan destek alarak, çocuğunuza vereceğiniz düzenli eğitim ile birlikte çocukta değişim ve gelişme gözlemleyebilirsiniz.