havuz terapisi

Havuz Terapisi (Aquaterapi, Hidroterapi)

Havuz terapisi su içerisinde yapılan egzersizleri ve yürüme eğitimini temel alan bir fizik tedavi yöntemidir. Havuz terapisinde, suyun üç temel özelliğinden faydalanılır. Bunlar; suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncıdır.

Havuz terapisinin avantajları;

⦁ Nöromusküler sistem yerçekime karşı koyamasa bile su içi egzersizlerde suyun kaldırma kuvveti hareketin başlamasını kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple daha rahat hareket edilir ve daha özgür hissedilir.
⦁ Suyun sıcaklığı önemli bir etkendir. Çünkü ısı iletimi suda havadan daha hızlı gerçekleşir. Özellikle 32C’lik bir su sıcaklığı spastisiteyi azaltır ve istemdışı yapılan hareketlerin azalmasına neden olur.
⦁ Yararlı ve güvenli bir ortam sağlar.
⦁ Havuz terapisinin bir diğer yararı da dirençtir. Su, havadan 12 kat daha dirençli olduğundan dolayı egzersizlerle kasların gelişmesini, kalp ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar.
⦁ Kasların aktif çalışması kemiğin yoğunluğunda artışa sebep olur.
⦁ Denge ve koordinasyonu geliştirir.
⦁ Eklem hareket açıklığını arttırır.
⦁ Solunum sayısının düzenlenmesi ile akciğer kapasitesinin artmasını sağlar.
⦁ Bağışıklık sistemini geliştirir.
⦁ Oyunlarla uygulanan havuz terapisi çocuğun tedaviye katılımını sağlar.
⦁ Gündelik hayatta yapılamayan hareketler su içinde daha kolay yapılabilir. Bu da çocukların özgüvenini arttırır ve daha iyi hissetmelerini sağlar.
⦁ Sosyalleşmeyi sağlar. Yapılan bir çok araştırma, havuz terapisinde çocukların yaşıtları ve büyükleri ile iletişimlerinin arttığını ve keyifli zaman geçirdiğini göstermektedir.

At Terapisi (Hipoterapi)

At insan vücut biyomekaniğine en uygun hayvandır. At üstünde egzersiz vücut kaslarını çalıştırmayı amaçlayan bir tedavi türüdür. Ata binerken vücuttaki tüm büyük kas grupları çalışmaktadır. Bu istemsiz olarak gelişen bir durumdur çünkü atın sırtındayken çocuk onunla birlikte hareket eder ve dengede kalmaya çalışır. Böylelikle hem sağlıklı hem de zayıf kaslar çalışmış olur.

Denge eğitimi ön plandadır. Atın yürüme esnasındaki üç boyutlu hareketi çocuğa adapte edilir. Çocuklar atın kendi hareketlerini tamamladığını hisseder.

At terapisi duyusal entegrasyonu arttırırken vücut farkındalığının artmasını da sağlar. Çocuk aslında bir tedavi içinde olduğunun farkında olmaz bunu bir eğlence olarak algılar bu sebeple de çocuğun aktif katılımı sağlanır.

Atla terapinin avantajları;

⦁ Çeviklik artar
⦁ Hareketler arası uyum artar
⦁ Kaslar gelişir ve güçlenir
⦁ Sosyalleşmeyi sağlar
⦁ Çevreye ait duyular gelişir
⦁ Dikkat süresi artar
⦁ Ayırt edebilme yeteneği artar
⦁ Göz koordinasyonu sağlar